سوالات بخش فرهنگی 

مخاطبین کانون شامل چه بازه سنی می شود؟

 6 تا 16 سال

برای ثبت نام چه مدارکی لازم می باشد؟

یک قطعه عکس-اصل شناسنامه یا کپی صفحه اول-مبلغ حق عضویت

فعالیت های کانون زیر نظرکدام ارگان است؟

کانون به صورت مستقل عمل کرده و زیر نظر هیچ ارگان فرهنگی دیگری نیست

کتابهای کانون از چه فیلتری می گذرد؟

کمیته ای بنام کمیته بررسی کتاب هر فصل کتابهای 6-16سال ارسال شده را از جهات مختلف بررسی کرده و به آن درجه قبولی-مشروط و رد می دهند.این کمیته زیر نظر افرینش های ادبی و مرکز تولید کانون فعالیت نموده و هرفصل یکبار تشکیل می شود.کتابهای مورد قبول جخت تجهیز مراکز خریداری می شوند کتابهای مشروط به شرط تغییرات لازمه خریداری می شوند وکتابهای رد شده از دور خارج می شوند.

مربیان برای کتابخوان کردن بچه ها از چه امکاناتی بهره می برند؟

مربیان کانون از فعالیت های چندگانه فرهنگی، ادبی و هنری کانون به عنوان ابزاری بهره برده و سعی در کتابخوان کردن اعضا می نمایند.

برای پرورش فکر کودکان ونوجوانان کانون از چه ابزاری استفاده می کند؟

مربیان تخصصی طی فرآیندی به مرور زمان و در طول جلسات متمادی پی درپی با بهره گیری از مهارت خود و کتاب های کانون و آموزش های دیده شده ضمن خدمت برای پرورش مخاطبین خود اقدام می نمایند.

کارکرد تربیتی کانون چیست؟

کانون به عنوان یک سازمان غیردولتی با 50سال سابقه درخشان با تقدم پرورش بر اموزش سعی در تربیت کودکان ونوجوان با هویت ایرانی اسلامی می نماید.

کانون برای کودکانی که خیلی کتابخوان هستند چه برنامه ای دارد؟

آماده سازی برای شرکت دادن اعضای کتابخوان درانجمن ها و مهرواره های تخصصی علمی ، هنری ، فرهنگی وادبی ازجمله برنامه های کانون است

 

جشنواره قصه گویی چیست ؟ کمی توضیح دهید.

قصه‌گویی یکی از فعالیت‌های مهم فرهنگی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.سال‌هاست کانون برای نشان دادن اهمیت این هنر دیرینه و نقش آن در تربیت انسان‌ها تلاش می‌کند، یکی از راه‌های شناساندن این فعالیت به جامعه برگزاری جشنواره در سطوح مختلف از کنابخانه‌ای تا بین‌المللی می‌باشد.

 

تا به حال چند جشنواره برگزار شده است؟

سال ۹۸ بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در تهران برگزار شد که اطلاعات کامل آن در اینستاگرام به نشانی ghesehgouee موجود می‌باشد.

 

آیا فقط مربیان کانون می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند؟

خیر 

شاید سال‌ها قبل این جشنواره مختص مربیان بود اما به مرور زمان علاقه‌مندان بیشتری مانند معلمان، مربیان مهد، کتابداران، اساتید دانشگاه، دانشجویان، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، نوجوانان و ... پایشان به جشنواره قصه‌گویی کانون باز شد

تا این که از ۲ سال قبل با سیاست توسعه جغرافیای قصه‌گویی به عموم مردم کشور بخش قصه‌های ۹۰ ثانیه‌ای هم به جشنواره اضافه شد. این سیاست ها باعث شد آمار شرکت کنندگان در جشنواره قصه‌گویی به عدد ۱۲ هزار نفر برسد.

 

 آیا جایی وجود دارد که علاقه‌مندان به طور تخصصی قصه‌گویی را بیاموزند؟

بله کانون با تشکیل «انجمن قصه‌گویی »در همه استان‌ها این امکان را برای همه افراد فراهم کرده است.

علاقه‌مندان با مراجعه به کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور می‌توانند نسبت به ثبت نام در این انجمن اقدام کنند و از آموزش‌ها و جلسات تخصصی آن بهره‌مند شوند.

 

سوالات بخش ادبی

فعالیت ادبی چه تاثیری در رشد ذهنی و خلاقیت‌های کودکان و نوجوانان دارد؟

 فعالیتهای ادبی به دلیل انسجام و ارتباط با مراحل رشد ذهنی و عاطفی کودکان سبب بالا رفتن رشد شناختی کودکان می‌شود و به دلیل ارتباط مستقیم با کتاب، تجربیات ذهنی کودکان و نوجوانان را تسبت به جهان می‌سازد و آن‌ها را به شناخت اولیه از محیط و انسان می‌رساند

فرآیند فعالیت‌های ادبی علاوه بر بالا بردن توان خلاقه‌ی ادبی چه تاثیرات دیگری در امر یادگیری و پرورش فکری کودکان و نوجوانان دارد؟

فعالیت‌های ادبی منجر به شکل‌گیری نگرش‌ها و بینش‌های تازه در مخاطبانش می‌شود و یادگیری را با تغییر در کلیشه‌ها و  دگرگونه دیدن محیط پیوند می‌زند.

از چه سنی بچه‌ها می‌توانند فعالیت ادبی را آغاز کنند و دامنه‌ی ادامه‌ی آن تا چه سنی است؟

 بهترین سن ۹ سالگی است چرا که کودک علاوه بر خواندن و نوشتن قادر به درک طرح‌های مربوط به تربیت ادبی و انجام آن‌ها هس

 آیا فعالیت‌های ادبی صرفا به شاعر یا نویسنده شدن منجر می‌شود؟

مسلما هدف از فعالیت ادبی تبدیل شدن به شاعر و نویسنده نیست بلکه بهره‌گیری از توان و ذوقی  هنرمندانه است که موجب شکوفایی خلاقیت‌ها، بالا رفتن اعتماد به نفس و شناخت و به کارگیری زبان معیار و محلی می‌شود و همزمان ذوق نوشتاری در شعر یا داستان را تقویت می‌کند.

وضعیت برگزاری کارگاه‌های ادبی چگونه است؟

این کارگاه‌ها با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مناسب به طور حضوری هفته‌ای دو روز در کتابخانه‌ی کانون در طول سال برگزار می‌شود و برای کسانی که به کتابخانه دسترسی ندارند به صورت مکاتبه‌ای انجام می‌شود.

 

سوالات بخش هنری

چرا کارگاه های تاتر مختص نوجوانان هست و برای کودکان نیست ؟ 

در همه کتابخانه های استان فعالیت نمایش خلاق برای کودکان برگزار می شود این گروه سنی پس از تشخیص پتانسیل نمایشی و خصوصا علاقمندی آنها استعدادیابی شده و  در زمان مناسب به کارگاههای تخصصی تاتر که شامل نمایشنامه نویسی و هنرهای نمایشی ست هدایت می شوند.

چرا کارگاه ها ی تاتر در همه مراکز برگزار نمی شود و در طول سال دائمی نیست؟

برخی از کتابخانه ها توسط مربیانی که مهارت و توانایی تخصصی در زمینه نمایش دارند اداره می شوند و کودکان و نوجوانان به این مراکز هدایت و در آنجا تاتر را تجربه می کنند.

گرچه کارگاه ها بر اساس حضور متغیر اعضا به واسطه تکالیف مدرسه و کنکور و ... و نیز جشنواره ها و برنامه های دیگر استان گاه از حالت روتین خارج می شود ..؛اما در دل همه این برنامه ها هدف کلی کارگاهها دنبال می شود چنانچه حاصل و برایند این امر موفقیت های چشمگیر اعضا در جشنواره و محافل های هنری استانی و کشوری ست.

 

در انجمن تاتر چه کارهایی انجام می شودو  چه گروه سنی و طیف  اجتماعی می توانند در آن حضور پیدا کنند؟

در انجمن تاتر اعضایی که نوجوانی خود را در کارگاههای تاتر گذرانده اند و اصطلاحا اعضا ارشد نامیده می شوند، به همراه اهالی تاتر و مربیان  کانون و متخصصین در این حرفه می توانندحضور داشته باشند . در انجمن تاتر فعالیتهای هنرهای نمایشی انجام می شود و در واقع محلی ست برای تبادل اندیشه و تعامل تحربیات و استفاده از این تجربه دوزی ها در قالب ورکشاپ ها ، نشست ها و دوره ها برای اجرای یک تاتر حرفه ای.

این  ورکشاپ ها شامل نمایشنامه نویسی ، عروسک سازی، بازیگری و طراحی صحنه و کارگردانی ست

 

برایند انجمن های تاتر ، موسیقی، انیمیشن در کانون پرورش فکری چیست؟ 

استعدادیابی، ایجاد تحول و توانمند سازی  مهارتهای اعضا و اهالی انجمن جهت حضور و فعالیت در عرصه هنرهای نمایشی و موسیقیایی و پویانمایی در جامعه .. حتی به عنوان مهارتهای شغلی.

چه کارگاه هایی در بخش هنرهای تجسمی برای کودکان و نوجوانان برگزار می شود؟

برگزاری کارگاه های هنری در همه مراکز فرهنگی هنری یکسان نیست.برخی از کتابخانه ها یک شاخه هنری و بعضی از آنها تا ۳ شاخه هنری، دارای کارگاه و مربیان تخصصی هستند. ضمن اینکه برگزاری کارگاه ها برای اعضای کودک و نوجوان در ساعت های جداگانه در نظر گرفته شده است.

چه کسانی می توانند در انجمن های هنرهای تجسمی(عکاسی) حضور یابند؟ 

اعضای بالای ۱۲ سال، اعضای ارشد و مربیان علاقه مند می توانند در انجمن ها شرکت کنند. اعضای بالای ۱۲ سال در صورتی می توانند در این انجمن ها شرکت کنند که  حتما طی سالهای عضویت  توسط مربیان مرکز فرهنگی هنری استعدادیابی و هدایت شده باشند.سپس به انجمنها معرفی می شوند.

هزینه ثبت نام کارگاه های هنری در مراکز فرهنگی و هنری به چه صورت است؟

در تمام مراکز فرهنگی هنری با پرداخت هزینه عضویت، علاوه بر اینکه فرزندتان از کتابخانه مرکز می تواند استفاده کند، به تشخیص و شناسایی مربیان مرکز می تواند وارد کارگاه های هنری عادی شود.اما هزینه کارگاه های دوره ای مجزا از هزینه عضویت است.

برگزاری کارگاه های هنری در مراکز فرهنگی و هنری چند مرتبه در ماه است؟

آنچه پیش بینی می شود این است که کارگاه های هنری برای هر گروه سنی ۴ مرتبه در ماه باشد.اما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله: تعطیلی رسمی، برگزاری جشنواره یا مهرواره، عدم حضور مربی در مرکز و... از تعداد جلسات کم شود. اما تلاش بر این است که کارگاه ها به صورت فرایندی در روزها و ساعات مشخص برای اعضا برگزار شود.

 

 

آموزش زبان های خارجی

 

  آزمون تعیین سطح به چه صورت برگزار می شود؟

مرحله کتبی و شفاهی برگزار می شود.

میهمان شدن در مراکز دیگر به چه صورت امکان پذیر است؟

 زبان آموزان می توانند در طول یک دوره آموزشی حداکثر 4 جلسه به طور پیوسته و یا در 2 نوبت که مجموع آن 4 جلسه می باشد در کلاس های مراکز کانون زبان در شهرهای دیگر شرکت نماید.

   برای انجام فرایند مهمان شدن، زبان آموز باید به مرکز مراجعه نموده و درخواست خود را اعلام نماید. مسئول مرکز مبدأ موظف  است  پس از استعلام از مرکز مقصد و در صورت فراهم بودن امکانات لازم در مرکز مقصد، نسبت به تکمیل فرم معرفی زبان آموزمیهمان اقدام نماید.

 

نظام ارزشیابی بخش انگلیسی در کانون زبان به چه صورت می باشد؟

 در گروه کودکان نمره ای برای زبان آموزان ثبت نمی شود و ارزشیابی به صورت توصیفی می باشد.

   در گروه نوجوانان در اولین سطح (Start) ارزشیابی به صورت توصیفی انجام می شود و در باقی سطوح آزمون نهایی به صورت آنلاین    برگزار می گردد. نمره نهایی زبان آموز که از 100 می باشد از مجموع 80% فعالیت های کلاسی و 20آزمون نهایی تشکیل می     شود

   در گروه بزرگسالان در سطوح Inter3, High3, Ad3 آزمون نهایی به صورت کتبی برگزار می شود و نمره نهایی زبان آموز که از 100 می باشد از مجموع 60% فعالیت های کلاسی و 40% آزمون نهایی تشکیل می شود. باقی سطوح آزمون نهایی به صورت آنلاین برگزار می شود و نمره نهایی زبان آموز که از 100 می باشد از مجموع 80% فعالیت های کلاسی و 20% آزمون نهایی تشکیل می شود

   نکته1حداقل نمره قبولی 75 می باشد.

  نکته2اگر زبان آموزی در آزمون نهایی نمره کمتر از 60 کسب نماید، نمره نهایی برای او محاسبه نمی شود و اصطلاحاً Final Fail محسوب شده و در آن سطح مردود است.

 

  در چه شرایطی زبان آموزان گروه نوجوانان به گروه بزرگسالان انتقال می یابند و سطح آن ها در گروه بزرگسالان چگونه تعیین می شود؟

 زبان آموزان به دلیل اقتضای سن (اتمام کلاس هفتم) و یا اتمام سطح Reach4 به بخش بزرگسالان منتقل می شوند. تعیین سطح آن ها در گروه بزرگسالان توسط آزمون تعیین سطح انجام می پذیرد.

 

 در چه شرایطی زبان آموزان گروه کودکان به گروه نوجوانان انتقال می یابند و سطح آن ها در گروه نوجوانان چگونه تعیین می شود؟

 زبان آموزان به دلیل اقتضای سن (اتمام کلاس چهارم) و یا اتمام سطح Jump4 به بخش نوجوانان منتقل می شوند. تعیین     سطح آن ها در گروه نوجوانان توسط آزمون تعیین سطح انجام می پذیرد.

 

 انگلیسی بزرگسالان دارای چند سطح می باشد؟

انگلیسی بزرگسالان دارای 18 سطح به قرار زیر می باشد.

 Basic 1,2,3   

Elementary 1,2,3   

Pre-intermediate 1,2,3   

Intermediate 1,2,3   

High Intermediate 1,2,3   

Advanced 1,2,3   

 

انگلیسی نوجوانان دارای چند سطح می باشد؟

انگلیسی نوجوانان دارای 13 سطح به قرار زیر می باشد.

چگونه می توانم کتاب هایم را تهیه کنم؟

ابتدا به نشانی http://ilireg.ir مراجعه نمایید سپس بر روی گزینه خرید کتاب کلیک نمایید. در صفحه بعد استان خود را انتخاب نمایید پس از آن با استفاده از شماره زبان آموزی و کد ملی وارد سامانه شوید. پس از ورود از قسمت خرید کتاب به تهیه کتاب های خود اقدام نمایید.

 

چگونه می توانم در مراکز کانون زبان نام نویسی کنم؟

با به همراه داشتن شناسنامه زبان آموز به مرکز آموزشی مورد نظر مراجعه کرده و پیش ثبت نام کنید. سپس طبق زمانبندی  ثبت نام که از طرف مرکز به شما اعلام می شود و توسط شماره زبان آموزی و رمز عبور (کدملی هر زبان آموز) که از طرف مرکز به  مراجعه کننده داده می شود وارد سایت کانون شده و ابتدا نسبت به پرداخت اینترنتی شهریه اقدام می نمایید. پس از واریز شهریه در زمانبندی مشخص شده روز و ساعت مورد نظر خود را انتخاب می نمایید. ( واریز وجه به معنای ثبت نام نمی باشد و حتما می بایست انتخاب روز و ساعت در سایت انجام شود تا ثبت نام تکمیل گردد).

 

شرط سنی برای شرکت در مقطع آموزشی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان به چه ترتیبی می باشد؟

   کودکان از پایان پایه اول ابتدایی تا پایان پایه چهارم ابتدایی

   نوجوانان از پایان پایه چهارم ابتدایی تا پایان پایه هفتم متوسطه

   بزرگسالان از پایان پایه هفتم متوسطه و یا 14 سال تمام

 

 تعداد جلسات هر ترم، مدت زمان ترم، تعداد جلسات در هفته و مدت زمان هر جلسه چه مقدار است؟

هر ترم 21 جلسه می باشد و در هفته در دو روز (شنبه - چهارشنبه، یک شنبه - سه شنبه، دوشنبه - پنج شنبه) برگزار می شود که 2 ماه و نیم زمان می برد.     

   هر جلسه کلاس های مقطع کودکان و نوجوانان یک ساعت و نیم و بزرگسالان یک ساعت و چهل و پنج دقیقه طول می کشد.

 

 آیا در آینده قصدی برای برگزاری مقاطع high-Intermediate و advanced ندارید؟

 طبق نظر کارشناسان امکان برگزاری دوره های مجازی برای سطوح High-Intermediate و Advanced در حال حاضروجود ندارد.

 

  بنده به دلیل بیماری نتوانستم پاسخ 4 درس را ارسال کنم. می خواستم بدانم هنوز امکان پاس کردن این ترم هست؟

پنجاه نمره پایان ترم شما مربوط به ارسال تمرینات می باشد. هر تمرین که ارسال نشود، نمره آن از نمره پایانی شما کسر خواهد شد.

 

 آیا آزمون میان ترم اختیاری هست؟

آزمون میان ترم جزء نمرات پایان ترم شما محسوب می شود.

 

 من می خواهم از ابتدا شروع کنم آیا باز باید تعیین سطح بدهم؟

اگر میخواهید از ابتدا شروع کنیدنیاز به آزمون تعیین سطح نمی باشد اما چنانچه بعد از دریافت شماره زبان آموزی تصمیم به تغییر سطح بگیرید امکان تغییر سطح وجود ندارد

 

 

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت